مقایسه قوانین تحصیل و کار اروپا

از آنجا که اخذ اقامت هدف بسیاری از افراد متقاضی سرمایه گذاری، تحصیل و ثبت شرکت در اروپا میباشد، این نوشته، قصد دارد قوانین اقامتی و تحصیلی لهستان، آلمان و اسپانیا را بررسی نماید. از لحاظ ساختاری، این نوشته ابتدا قوانین دو کشور اسپانیا و آلمان به عنوان دو کشور مطرح در زمینه اخذ مهاجرت در اروپا با واحد پولی یورو را مورد مطالعه انطباقی قرار میدهد و سپس قوانین کشور لهستان به عنوان یک کشور مطرح در زمینه اخذ مهاجرت در اروپا با واحد پولی غیر از یورو را بررسی مینماید. امید واریم بتواند اطلاعات لازم در جهت راهنمایی متقاضیان را ارائه نماییم.

مطالعه انطباقی قوانین تحصیلی آلمان -  اسپانیا

 زمان اخذ پذیرش: برای ورود به سیستم آموزشی آلمان در دوره لیسانس، دانشجو باید پس از اتمام دوره 12 ساله، سابقه تحصیل یک سال اضافه  نیز داشته باشد. این یک سال اضافه میتواند پس از قبولی کنکور دانشگاه های سراسری در ایران گذرانده شود و یا پس از ورود به آلمان در کالج سپری گردد. این در حالی است که ورود به سیستم آموزش کارشناسی در اسپانیا نیاز گذراندن این یک سال اضافه را ندارد و بنابراین زمان و هزینه دانشجو کمتری از دانشجو گرفته میشود.

همچنین اخذ پذیرش در دوره کارشناسی برای داوطلبین بالای سن تحصیل در آلمان با دشواری رو برو است، اما تحصیل در دوره لیسانس برای داوطلبین تا سن 23  سال ( در برخی موارد 24 سال نیز) در اسپانیا با راحتی بیشتری همراه است.

مورد دیگر آن است که در هر دو کشور آلمان و اسپانیا رشته پزشکی و رشته دارو سازی دارای آزمون ورودی سراسری میباشند، اما در اسپانیا بعضی رشته های گروه پزشکی، علوم غذایی و کشاورزی دارای آزمون ورودی سراسری نمیباشند.

تحصیل در دوره کارشناسی ارشد : رشته های دوره کارشناسی ارشد در اسپانیا به دو دسته 90 واحدی و 60 واحدی تقسیم میشوند که هر دو میتوانند منجر به تحصیل در دوره دکترا در اروپا و یا اشتغال در صنعت شوند. در حالیکه تقریبا تمام دوره های کارشناسی ارشد در آلمان دو سال به طول میکشند. بنابراین، اگر فردی مصمم به شروع تحصیل در اروپا برای مهاجرت و یا ادامه تحصیل است، تحصیل در اسپانیا وی را در زمان کمتری به هدف خود می رساند. تنها مشکل زمانی است که فرد در دوره کارشناسی ارشد 60 واحدی تحصیل نماید و پس از اتمام دوره کارشناسی ارشد قصد بازگشت به وطن برای کار در ایران و یا ادامه دوره دکترا در ایران داشته باشد.

توجه به این نکته لازم است که حتی اگر فرد پس از اتمام دوره کارشناسی ارشد 60 واحدی در اروپا اخذ مدرک دکترا نماید، پس از اتمام تحصیل و بازگشت به ایران دچار مشکلی نخواهد شد چون همواره وزارت علوم یا وزارت بهداشت برای ارزیابی مدارک تنها آخرین مدرک اخذ شده را ملاک قرار میدهد ( در این جا مدرک دکترای اخذ شده ملاک خواهد بود) و تاکیدی بر ارزشیابی مدارک دانشگاهی قبلی ( کارشناسی ارشد ) ندارد.

حتی اگر فردی دارای مدرک کارشناسی ارشد از ایران میباشد، و هدف اصلی اشتغال در آلمان یا دیگر کشور اروپایی را دارد نیز توصیه میشود دو باره دوره یک ساله کارشناسی ارشد را سپری کند و مدرک فوق لیسانس اروپایی اخذ کند. این به این دلیل است که در سیستم کاریابی اروپا، متقاضیان علاوه بر دسته بندی بنا بر کشور محل تولد ، بر اساس کشور محل تحصیل نیز به دو دسته اورپایی و غیر اروپایی تقسیم می گردند. بنابراین،در صورتیکه فرد در سیستم تقریبا رایگان و کوتاه مدت اسپانیا، اخذ مدرک کارشناسی ارشد اروپایی نماید، خود را از دسته فارغ التحصیلان دانشگاه های غیر اروپایی به  دسته فارغ التحصیلان دانشگاه های اروپایی ارتقا داده و این تغییر را همواره در رزومه خود خواهد داشت. ( این موضوع در قوانین استخدامی آلمان – (BeschVO)Beschftigungsverordnung تصریح شده است. )

برای دسته بندی رشته ای بین آلمان و اسپانیا باید گفت رشته های مهندسی در آلمان از کیفیت و  بازار کار خوبی برخوردار است و از سوی دیگر رشته های مدیریت، اقتصاد، توریسم، مهندسی شیمی و نفت در اسپانیا بسیار زبانزد و خوب ارائه میشوند.

تحصیل در دوره دکترا :تحصیل در دوره دکترا در اسپانیا به دو زبان اسپانیایی و یا انگلیسی میباشد. طبق قوانین آموزشی اسپانیا، تحصیل در اسپانیا حداقل سه تا پنج سال طول می کشد و بیشتر بر اساس تحقیق و کار پژوهشی است. تنها در سال اول دانشجو باید در تماس نزدیک با استاد باشد و از سال دوم میتواند از طریق اینترنت و از راه دور کارهای تحقیقاتی را انجام دهد. این مسئله امکان آنرا بوجود می آورد که افرادی مانند وکلا و مدیران بتوانند در اسپانیا تحصیل کنند و تنها یک سال از کار  و خانواده خود دور باشند. طبق مقررات وزارت علوم ایران نیز دانشجو حداقل یک سوم دوره تحصیل باید در کشور محل تحصیل حضور داشته باشد که این قانون با پلان تنها یک سال در اسپانیا کاملا سازگار است.

از سوی دیگر از آنجا که اخذ پذیرش و  تحصیل در دوره دکترا در آلمان بسیار مشکل است، دانشجو میتواند به راحتی پلان موازی کار در آلمان و تحصیل در اسپانیا را همزمان انجام  دهد. و یا در صورتی تمایل  به حضور تمام وقت در دانشگاه اسپانیا دارد، در سال آخر تحصیل در یکی یا چندJob Fair  شرکت کند و تا پس از اتمام تحصیل در هر جای قاره اروپا که مناسب دید مشغول به کار شود.

فواید تحصیل دکترا در اسپانیا: همانطور که ذکر گردید اخذ پذیرش و تحصیل در دوره دکترا در آلمان بسیار مشکل و در اسپانیا نیز ممکن اما زمان گیر است. در واقع اگر فردی قصد شروع به کار در اسپانیا یا آلمان را دارد، چه لزومی به تحصیل در دوره دکترا وجود دارد.

یکی از فواید تحصیل در دوره دکترا در اروپا آن است که فرد خود را از سطح کار های معمول اداری یا مهندسی به سطح مدیریتی گروه های مهندسی و یا سطح پژوهش و تحقیق ارتقا میدهد که همواره دارای درآمد بالاتری هستند.

از سوی دیگر، افراد دارای دانشجوی دوره دکترا در اسپانیا، پس از اخذ مدرک دکترا میتوانند برای اخذ اقامت اقدام کنند. در آلمان نیز طبق ماده 19 قانون اقامت، افراد محقق و یا دارای پوزیشن دانشگاهی- بدون در نظر گرفتن اینکه مدرک تحصیلی را از کدام کشور عضو شنگن اخذ کرده اند – میتوانند پس از استخدام در شغلی مرتبط با مدرک تحصیلی خود برای اخذ اقامت اقدام کنند. این در حالی است که طبق همین ماده 16 قانون اقامت بند 4، افراد دارای تحصیلات کمتر از دکترا پس از 5 سال از اشتغال میتوانند برای اخذ اقامت اقدام کنند و تا آن زمان باید هر سال اقامت موقت خود را تمدید نمایند. 

مقایسه ثبت شرکت در اسپانیا و آلمان: بطور کلی ثبت شرکت در آلمان اجازه اقامت به فرد میدهد اما این اقامت به اقامت دائم و اخذ پاسپورت منتهی نمیشود. اما فرد با ثبت شرکت در اسپانیا میتواند برای اخذ موقت دائم و پاسپورت اسپانیایی اقدام کند.

ثبت شرکت و انجام فعالیت اقتصادی تنها در صورتی میتواند به اقامت دائم در آلمان بیانجامد که فرد دارای درآمد حداقل برابر با درآمد افراد Highly qualified personal  باشد.

از سوی دیگر برای ثبت شرکت فرد باید به زبان آلمانی در حد B2-C1  مسلط باشد که این دشواری در اخذ اقامت با ثبت شرکت در اسپانیا وجود ندارد.

 

مطالعه انطباقی قوانین آلمان -  لهستان

تشابه داشتن فعالیت اقتصادی در آلمان و لهستان، حضور در کشور های با اقتصاد رو به جلو و پویا است. بنابراین، هر دو محل  های امنی برای سرمایه گذاری و زندگی محسوب میشوند.  از سمتی دیگر، در هر دو کشور همواره قانون مبنای دعاوی است و حرف اول و آخر را میزند که موجب شده است تعداد برخورد های مشکوک و فریب کاری در حد صفر باشد.

اهمیت این مسئله وقتی روشن میشود که لهستان با کشور دیگر عضو شنگن که دارای ارزش پولی تقریب برابر مانند یونان اما با رشد اقتصاد بسیار پایینی است مقایسه شود. همانطور که گفته شد، لهستان به خاطر سیاست کشور بر اجبار تبعیت از قانون، مکانی بسیار مناسب تر از یونان برای شروع کار و فعالیت برای افراد خارجی تازه وارد است. در حالیکه، در یونان به خاطر سیاست سخت گیرانه دولت برای شهروندان یونانی ( به عنوان مثال قانون دریافت ماکزیمم 40 یورو در هفته از بانک دولت یونان برای افراد شهروند) امکان فریب کاری و کلاه برداری بسیار بالایی در برخورد با خارجی ها وجود دارد.

از سوی دیگر، در  مقایسه با آلمان،  واحد پولی نسبتا ارزان کشور لهستان باز کردن شعبه ر ابرای شرکت  های خارجی ساده تر و با هزینه ابتدایی کمتری ممکن می سازد، در حالیکه این کار در آلمان به هزینه ابتدایی بالاتر و مهارت های شغلی و ارتباطی بیشتری نیاز دارد.

نتیجه گیری:

در این نوشتار قوانین ورود و اقامت سه کشور آلمان ، اسپانیا و لهستان را مقایسه نمودیم. کشور آلمان هم اکنون دارای بالاترین فرصت اشتغال و تولید ملی است. اما این بدین معنا نیست که بهترین مکان برای سرمایه گذاری و اخذ اقامت باشد. با مطالعه  مقایسه ای نحوه اخذ پذیرش و تحصیل و ثبت شرکت در کشور های مذکور به نظر میرسد، لهستان کشور مناسبی برای باز کردن دفتر جدیدی از شرکت های فعال بازرگانی – تولیدی برای دست یابی راحت و ارزان به بازار اروپا و اخذ پذیرش برای رشته های مهندسی و پزشکی به زبان فقط انگلیسی باشد. تعداد بالای شرکت های آمریکای، اروپایی و آسیایی جنوب شرقی در این کشور موید این ادعا است. اسپانیا مکان مناسبی برای اخذ اقامت دائم سریع از طریق سرمایه گذاری و ثبت شرکت برای افراد شاغل و یا اخذ اقامت برای دانشجویان است که نگاهی به بازار کار دارند و میخواهند با مدرک کارشناسی، کار شناسی ارشد و یا دکترا  در زمان کمی وارد بازار شوند و یا نگاهی به فرصت های ادامه تحصیل و فوق دکترا در اروپا یا بخش های انگلیسی  - اسپانیایی زبان ایالات متحده دارند. و در نهایت کشور آلمان مقصد افرادی است که در سن تحصیل هستند و  قصد ادامه تحصیل در زمانی مبسوط در مقطع کارشناسی و یا کارشناسی ارشد دارند تا سپس به رویاهای خود برای کار در شرکت های بزرگی مانند بنز یا بایرن جامه عمل بپوشانند. 

 

تماس با ما


 

          دفتر تهران: خیابان دماوند، خیابان شهید طاهری، ساختمان آفتاب، طبقه اول، واحد 7

شماره تماس: 77990269 -021                     همراه: 09125090486

طراحی سایت در اصفهان: الماس سایت