روش های مختلف ورود به بازار های خارجی و انتقال فناوری

روش های مختلف ورود به بازار های خارجی و انتقال فناوری

ورود به بازار خارجی

صادرات محصولات

انتقال فناوری

اخذ پروژه و صادرات خدمات

همکاری تحت لیسانس و انتقال فناوری

همکاری با فرانچایز و انتقال فناوری

سرمایه گذاری مشترک و انتقال فناوری

تاسیس دفتر خارجی و انتقال فناوری

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

صادرات محصولات

صادرات محصولات رایج ترین مدل ورود به بازارهای خارجی می باشد و با کمی تجربه و جمع آوری اطلاعات به بازارهای کشور مقصد قابل انجام است. در صورتی که منابع اولیه تولید محصول در خود کشور نسبت به مقصد فراوان تر و یا ارزان تر باشد و هزینه تولید نیز مناسب باشد صادرات سودزایی بالایی خواهد داشت. بصورت کلی صادرات با ارزش افزوده پایین تنها به مقصد کشور هایی خاصی که توسعه مناسب پیدا نکرده اند و یا به مقصد کشور هایی که دسترسی محدود به منابع دارند میتواند سود زا باشد. اما در صورتی که عوامل موفقیت در ارزش آفرینی موجود باشد، شرکت از تولید در کشور خود و فروش در بازار کشور مقصد درآمد خوبی بدست خواهد آورد. البته باید توجه داشت که صادرات هزینه های و مشکلات حمل محصول را در پی دارد و جهت واردات به کشور جدید نیز هزینه ها و تعرفه هایی را باید پرداخت کرد و گاها مجوز هایی را اخذ نمود. در طی زمان شرکت صادر کننده تجربه خوب و اطلاعات مناسبی از کشور مقصد بدست خواهد آورد و پروسه صادرات تسهیل خواهد یافت.

 

اخذ پروژه و صادرات خدمات

اخذ و انجام پروژه مشترک زمانی است که دو شرکت قصد همکاری در تاسیس و ساخت یک وسیله و یا مکانی مثل نیروگاه یا سد را دارند. این مدل ورود به بازار بیشتر در صنایعی مانند ساختمان، فلزات، پتروشیمی، شیمی و دارو و درمان مطرح می گردد. یکی از شرکت ها منابع لازم جهت انجام پروژه را دارد و شرکت دیگر فناوری ساخت و به تولید رسانی طرح را دارا می باشد. در واقع این مدل کار صادرات فناوری و روش تولید اشتغال در کشور مقصد میباشد. توانایی های فناورانه سرمایه های مهم شرکت سرمایه گذار به حساب میروند و با انجام پروژه شرکت مقداری از توانایی های فناورانه خود را به شرکت دیگر انتقال میدهد. معمولا پس از اتمام پروژه شرکت باید کشور خارجی را ترک کند و اگر کشور خارجی دارای ظرفیت و بازار مناسبی باشد شرکت با ترک کشور مقصد، نمیتواند دیگر از این بازار مناسب استفاده کند؛ مگر اینکه پس از اتمام پروژه و بدون ترک کشور سریعا بتواند فعالیت خود را بر پروژه جدیدی شروع کند.

همکاری تحت لیسانس

همکاری تحت لیسانس به واگذاری حق استفاده از نام تجاری و یا فرمولاسیون خاص برای مدت مشخص به شرکت دیگر در  مقابل دریافت هزینه گفته میشود. در نتیجه شرکت برای ورود به بازار خارجی نیاز به تاسیس خط تولید نخواهد داشت. همکاری تحت لیسانس بیشتر در صنایع دارویی و بهداشتی رواج دارد و باعث میشود شرکت در بازار جدید هزینه ورود و ریسک بالایی نداشته باشد. همچنین، مواردی نیاز دارد که قوانین کشور مقصد اجازه صادرات مستقیم کالا را نمیدهد و بهتر است از همکاری تحت لیسانس استفاده کرد. البته باید توجه داشت که در این روش ورود به بازار خارجی، شرکت سرمایه گذار امکان کنترل تولید، بازاریابی و فروش مستقیم محصول را نخواهد داشت. در این روش نیز شرکت فناوری های خود را به شرکت دیگر انتقال میدهد و ریسک کپی شدن فرمولاسیون و فناوری شرکت در بازار خارجی وجود دارد.

همکاری با فرانچایز

فرنچایز مانند همکاری تحت لیسانس است اما زمان قرارداد همکاری جهت انجام کارهای بازرگانی و یا فروش محصولات و خدمات تحت نام شرکت اصلی طولانی تر می باشد. در فرانچایز شرکت میتواند در مورد جزییات انجام فعالیت های بازرگانی شرکت همکار مانند مدل خدمات ارائه شده، انتخاب دفتر و غیره نیز نظر بدهد. بر حسب قرارداد فرانچایز شرکت اصلی از شرکت دیگر هزینه ای بر حسب درصد درآمد آن مطالبه میکند. در نتیجه در این روش با اجتناب از ریسک ها و هزینه های تاسیس دفتر و حضور در بازار، یک شرکت میتواند در مدت زمان کوتاهی دفاتر زیادی در کشورهای مختلف جهان تاسیس نماید. مشکل این روش ورود به بازارهای خارجی آن است که دفاتر شرکت در کشورهای مختلف عرضه کننده کالا و خدمات با کیفیت برابر نخواهند بود و مشتری که خدمات شرکت را در کشورهای مختلف کسب میکند ممکن است تفاوت زیادی در کیفیت خدمات ببیند.

سرمایه گذاری مشترک

سرمایه گذاری مشترک، حاصل همکاری دو یا چند شرکت است که شرکت ها هم سود و هزینه و هم  میزان فعالیت ها و کنترل کارها و پروژه ها را تقسیم میکنند. پروژه میتواند باعث ایجاد همکاری در یک بازه زمانی کوتاه گردد و یا مانند همکاری سونی و اریکسون یک رابطه طولانی مدت را بوجود آورد. این مدل همکاری باعث میشود که یک شرکت مکمل فعالیت شرکت دیگر باشد و لذا برای هر دو سودزا خواهد بود. معمول ترین همکاری در سرمایه گذاری مشترک بین دو شرکت و بصورت 50-50 میباشد. مزایای این مدل ورود به بازار خارجی آن است که یک شرکت از دانش و تجربه شرکت دیگر در مورد فرهنگ، روش زندگی، زبان و مدل کاری و فروش کشور مقصد استفاده میکند. در قبال این مزایا و کاهش هزینه ها و ریسک ورود به بازار، شرکت مقداری از فناوری و تجربه خود را جهت کنترل امور و انجام کارها به شرکت دیگر انتقال میدهد.

تاسیس دفتر خارجی

این روش ورود به بازار خارجی به دو صورت انجام میگیرد که شرکت یا خط تولید در کشور مقصد تاسیس میکند و یا با یک شرکت موجود در کشور مقصد قرارداد میبندد تا از امکانات آن شرکت جهت بومی سازی محصول خود برای بازار جدید استفاده کند. این روش گران ترین روش ورود به بازارخارجی می باشد و شرکت تمام کنترل بر تولید و توزیع و بازاریابی در کشور جدید را به عهده خواهد داشت.

تماس با ما


 

          دفتر تهران: خیابان دماوند، خیابان شهید طاهری، ساختمان آفتاب، طبقه اول، واحد 7

شماره تماس: 77990269 -021                     همراه: 09125090486

طراحی سایت در اصفهان: الماس سایت