سرمایه گذاری ها و کارآفرینی در آلمان


موفقیت شرکت ها در آلمان
سازمان توسعه تجارت کشور هر ساله لیستی از شرکت های صادرکننده برتر سال را اعلام میکند. درسالهای اخیر بسیاری از شرکت های موفق این لیست دارای دفتر فروش و یا خط تولید در آلمان بوده اند. در همین راستا، شایان ذکر است که طبق آمار، سهم فعالیت شرکت هایی که اصالت آنها در یکی کشورهای در حال توسعه است و در آلمان فعالیت دارند تنها منحصر به ایران نیست. بیشترین سود کشورهای در حال توسعه در بازارآلمان سهم شرکت های هندی و بعد از آن شرکت های چینی می باشد. این میزان درآمد زایی در سالهای اخیر از 2 درصد به 4/11 درصد رسیده است


شرکت های خارجی موفق در آلمان

http://www.irantechinvestment.com/images/11.PNG


مراکز تجاری و صنعتی خارجی ها در آلمان

http://www.irantechinvestment.com/images/22.PNG

 

 


مزایای سرمایه گذاری در آلمان
*    نزدیکی به مشتری
*    حضور صنایع مکمل مرتبط
* دسترسی به کارمند و مهندس با تجربه
http://www.irantechinvestment.com/images/33.png

 


انگیزه های سرمایه گذاری در آلمان
*    نزدیکی به مشتری و استفاده کننده
*    محوریت بازار آلمان و تولید کالا برای آلمان
*    اشباع بازار کشور اصلی
*    عدم قانون مندی بازار کشور اصلی
*   ظرفیت بالای رقابت در بازار آلمان
*   ظرفیت بالای خرید بازار آلمان
*   دسترسی به اروپا و سود بیشتر از فروش محصول در بازار اروپا
*    برند سازی و استفاده از اسم (ساخت آلمان)
*    استفاده از فناوری آلمان
مشاغل عمومی در آلمان
آلمان یکی از فعالترین اقتصاد های دنیا را دارا می باشد. اکثر سرمایه گذاری ها و کارآفرینی ها در آلمان در شهر های مونیخ، فرانکفورت، برلن، هامبورگ و دوسلدورف صورت می گیرد. بیشتر کارآفرینی ها در حوزه های دفاتر، مراکز خرید، مراکز توزیع و انبارداری است. به طور معمول تصمیم های مهم جهت ثبت و یا توسعه کار در آلمان به عوامل زیر بستگی دارد.
1-    موقعیت مکانی جهت افتتاح دفتر یا مغازه در شهر
2-    نحوه رقابت و مدل رقابتی تبلیغات در اینترنت و فضای مجازی
3-    نحوه اخذ مجوز  تجاری یا اداری
4-    الگوی مصرف کالا یا خدمات ارائه شده در جامعه آلمان
5-    نحوه رقابت در بازار محل
6-    میزان سرمایه اولیه و نحوه تامین مالی سرمایه گذاری
7-    آب و هوای شهر مورد نظر
8-    جمعیت محل و شهر مورد نظر و تخمین تعداد مشتریان

تاسیس دفتر و شرکت به طور معمول به یکی از صورت های زیر است.
1-    مغازه مستقل
2-    مغازه در مراکز خرید
3-    خیابان اصلی و لوکس
4-    خیابان فرعی و منطقه
اکثر مغازه های توزیع بزرگ ترجیح میدهند در مراکز خرید باشند اما غذافروشی و خواربارها خیابان های فرعی و منطقه ای را ترجیح میدهند. در این میان توانایی شرکت در انجام تبلیغات اینترنتی بسیار مهم است و هرچه توانایی انجام تبلیغات اینترنتی بهتر باشد، نیاز به خرید و یا اجاره محل لوکس و گران کم میشود. باید در نظر گرفت که افزایش تبلیغات باعث افزایش تعداد مشتریان خواهد شد و شرکت نیاز به گسترش اندازه مساحت پیدا خواهد کرد. به طوری که میتوان گفت مغازه های با فروش بالا اگر مساحت کمتر از 1000 متر داشته باشند، پس از مدتی تعداد مشتریان شان سیر  نزولی پیدا خواهد کرد و با کاهش تعداد مشتری مواجه خواهند شد.
بر عکس آن، شرکت های خصوصی  برای داشتن کارایی مناسب نیاز دارند ساختمان هایی در مکان اداری و قابلیت قرارداد بلند مدت اجاره یا خرید کنند و نیاز زیادی به افزایش مساحت پیدا نخواهند کرد.

میزان کرایه محل تجاری در شهرهای مهم آلمان (سال 2013- هزینه ی هر متر مربع در ماه)
http://www.irantechinvestment.com/images/44.PNG

http://www.irantechinvestment.com/images/55.PNG

اقتصاد مناسب و پایدار آلمان شرکت های زیادی از دنیا را بر آن داشته تا در آلمان مرکز فروش باز کنند. این شرکت ها در زمینه های مختلف خدمات اینترنتی تا لباس و پوشاک فعال هستند. به طور میانگین در سال 2013 هر فروش شرکت های خارجی در آلمان به قیمت 315 یورو بوده است. از آسیا شرکت های تایلندی، چینی و امارات عربی بیشترین موفقیت را داشته اند و شرکت های اروپایی از اوکراین، روسیه و ترکیه فروش بالایی داشته اند.
اگر خیابان های شهر ها را جهت افتتاح مغازه و شرکت به دو دسته عالی (لوکس) و استاندارد تقسیم کنیم اطلاعاتی از دفتر شرکت ها به صورت زیر خواهد بود

http://www.irantechinvestment.com/images/66.PNG

.
مغازه در خیابان های عالی ( لوکس)    مغازه در خیابان های خوب ( استاندارد)
مغازه با اندازه کوچک    مغازه با اندازه بزرگ
رنج قیمتی: 145- 365 یورو هر متر مربع در ماه    رنج قیمتی: 80-290 یورو هر متر مربع در ماه
نیاز مشتری: کیفیت بالا ، خرید اجناس مارک    نیاز مشتری: کالاهای مورد نیاز
مشتری ترجیح میدهد از مغازه خرید کند، گرچه روش های فروش آنلاین نیز موثر است.    نیاز به تاکید و استفاده از تمامی روش های بازاریابی و فروش وجود دارد
مثال: فرش فروشی و لباس    مثال: لباس و رستورانخیابان های عالی و استاندارد شهر های بزرگ آلمان

http://www.irantechinvestment.com/images/77.PNG

   

تاسیس رستوران ها و شرکت های اغذیه در آلمان
برای تاسیس رستوران در اروپا باید توجه داشت که در آلمان تعداد افرادی که بصورت مجرد و یا کوپل مستقل زندگی میکنند حدود 30 درصد است و در حال افزایش است.  هزینه های خدمات و کالاهی مصرفی تاپایان سال 2016 پیش بینی میشود به 7/1 تیریلیون یورو برسد. طبق آمار افراد بیشتر درآمد خود را خرج زندگی روزانه میکنند و میزان ذخیره هر ماه از درآمد تنها 10 در صد است. لذا، آلمان ظرفیت بالایی در تاسیس موسسات و شرکت های ارائه گر خدمات دارد. شرکت های اغذیه و رستوران ها نیز از این قاعده مستثنا نیستند اما رقابت زیادی بین این شرکت ها وجود دارد.
به طور کلی میتوان گفت شرکت های اغذیه ای موفق هستند که بر یکی از موارد زیر تکیه کنند.
1-    ارائه غذای دارای سبزیجات و گوشت تازه
2-    ارائه غذا با قابلیت حمل و خوردن در حال حرکت، راه رفتن، یا در اتوبوس و مترو
3-    برند سازی و ارائه غذای محلی یا غذای ایرانی
4-    ارائه مناسب و سریع غذا
5-    داشتن برنامه مناسب جهت ارائه خدمات متفاوت
6-    انتخاب مناسب محل تاسیس مغازه (مثلا در ایستگاه مترو و اماکن پر رفت و آمد)
7-    ارائه منوی غذای مختلف صبحانه، صبحانه کاری، ناهار، عصرانه
مثالهای زیادی از شرکت های هندی، چینی و ژاپنی که توانسته اند در آلمان به موفقیت مناسبی برسند وجود دارد.
مثال موفق کارآفرینی:
جمعیت آلمان ترکیبی از ملیت ها و قومیت های مختلف است و این امکان تاسیس شرکت های غذافروشی مختلفی را بوجود می آورد. یکی از این شرکت ها، کمپانی شالیمار در شهر کولن است. صاحبان این شرکت ملیت آلمانی – هندی دارند و  بیش از هزار نوع مختلف غذای هندی، ایتالیایی، مکزیکی و چینی تولید و ارائه مینماید. موسسان این شرکت هندی های مهاجری هستند که پس از مهاجرت و یادگیری زبان آلمانی  این شرکت را تاسیس کردند و به کارآفرینی پرداختند. امروزه، این شرکت در بازار توزیع غذاهای محلی، غذاهای آماده و غذاهای بسته بندی (مخصوص میکروفر) پیشرفت خوبی کرده و تعداد زیادی از کارمندان این شرکت آلمانی الاصل هستنند.اطلاعات شهر های مهم آلمان (2013)
   
بازاریابی دیجیتال
در آلمان سطح بالایی از ارتباطات بطور دیجیتال انجام میشود. حدود یک سوم مکالمات خصوصی با دوستان و خانواده با استفاده از روش های دیجیتال انجام می شود (حدود 37 درصد) و تقریبا 35 درصد مکالمات کاری و تجاری از طریق دیجیتال و موبایل صورت می گیرد.
حدود 47 درصد افراد در آلمان بطور روزانه از اینترنت استفاده میکنند و روش های مسیج رایگان مانند واسپ در حدود 61 درصد است. تقریبا همه جمعیت آلمان بیش از یک ساعت از اینترنت برای جستجو و یافتن محصولات و کالاهای مد نظر خود استفاده میکنند و این بهترین فرصت انجام تبلیغات اینترنتی است. ( بطور دقیق طبق آمار تنها 4/1 درصد مردم کمتر از یک ساعت در اینترنت جستجو میکنند). بطور متوسط آمار نشان میدهد که مردم حدود چهار ساعت و سی و پنچ دقیقه خود را هر روز در اینترنت به جستجو و دیدن تبلیغات میگذرانند. در پایان فصل فروش مغازه ها میزان زمانی که افراد در اینترنت به جستجو میگذرانند بیشتر هم میشود.

http://www.irantechinvestment.com/images/99.png   

 

از بهترین روشهای تبلیغات و دسترسی به مشتریان در آلمان استفاده از رسانه های ارتباط اجتماعی است. حدود 71 درصد مردم  از فیس بوک استفاده میکنند و بعد از آن گوگل پلاس و یوتیوب می باشد. اکثر اعضای این ابزارهای ارتباط جمعی جوانان و دانشجویان هستند.
 
تجاری سازی خدمات هوشمند
به منظور آنکه یک شرکت ایرانی بتواند در بازار فراسوی ایران به فعالیت بپردازد باید مدل کسب و کار مناسب بازار جدید را در ارائه خدمات خود به کار بگیرد. در واقع برای داشتن درآمد و پذیرفته شدن عملی در بازار بین الملل باید شرکت ایرانی ساختارهای قانونی، استاندارد کاری و الگوهای داد و ستد مناسب بازار جدید را بکار گیرد تا بتواند خدمات خود را ارائه نماید و با دیگر شرکت های فعال در بازار اروپایی تعامل داشته باشد.این الگوها شامل مواردی همچون برقراری تناسب میان هزینه و کیفیت محصول بنا به عرف بازار جدید، میزان نوآوری که انتظار میرود محصول هوشمند داشته باشد، یا نحوه برخورد و راضی نمودن مشتری می باشد. باید توجه داشت که بر خلاف خدمات ملموس مانند ساخت پل و ساختمان که دارای استاندارد های شناخته شده جهانی هستند کیفیت خدمات غیر ملموس مانند اپلیکیشن و نحوه بازاریابی آنها تماما به عرف بازار بستگی دارد و بر اساس انتظار مشتری تعیین می شود و دارای میزانی به عنوان استاندارد جهانی نمی باشد. از سوی دیگر همین ملاک ها هستند که در نهایت میزان موفقیت یا شکست شرکت در بدو ورود به بازار جدید و یا سرعت رشد شرکت را پس از ورود به بازار جدید تعیین می کنند. این موارد باعث خواهد شد تا شرکت جدید الورود به بازار توسط بازار، مشتریان و شرکت های همکار بطور موفق شناخته و پذیرفته شود. این شناخته شدن موفقیت آمیز با افراد و شرکت ها در بازار اروپایی  اعتماد مناسب برای همکاری و معامله و درخواست نیاز خود از شرکت ایرانی را خواهد داد


تقویت مهارت بازاریابی در کنار توانایی بالای فنی شرکت های ایرانی
تقریبا تمام اساتید در دانشگاه های معتبر دنیا تا به حال دانشجو ایرانی داشته اند و دنیا ایرانی را به عنوان مهندسان موفق و قابل میشناسد. مهندسان ایرانی در داخل کشور نیز توانسته اند در ساخت اپلیکیشن و نرم افزار ها موفق باشند و محصولات با کیفیتی را به شرکت های دنیا بفروشند. اما این مهندسان با استعداد در انجام صفر تا صد خدمات مهندسی در زمینه های دانش بنیان و ایجاد استارت آپ هایی برای عرضه در عرصه جهانی ناموفق بوده اند. در واقع مهندسان موفق ایرانی در ارائه طرح و اخذ پروژه در بازار بین الملل نیاز به مشاوره و آموزش روشهای فروش خدمات نوآور و محصولات براساس فناوری دارند تا بتوانند جایگاه جهانی مناسب خود را کسب کنند.  
بازار کسب و کار اینترنتی در آلمان
ارتباطات اینترنتی عموما به سه دسته تقسیم میشوند، (1) انتقال اطلاعات، (2) توزیع دیجیتالی و (3) فروش محصولات و خدمات دیجیتال. توزیع دیجیتالی شامل تمام موارد خرید و ارائه محصول و کالا از طریق روشهای دیجیتال می شود. محصولات و خدمات دیجیتال شامل محصولاتی و خدماتی هستند که خود شامل فناوری دیجیتال میشوند.
شرکت ها و کسب و کارهای اینترنتی همواره درپی افزایش تعداد مشتریان هستند و سود دهی آنها در سالهای اخیر با سهولت بیشتر دسترسی به اینترنت افزایش پیدا کرده است.  طبق آمار 80 درصد مردم در آلمان  بیش از یک وسیله دیجیتال برای دسترسی به اینترنت دارند. طبق آمار در اکتبر 2013 حدود 4/37 میلیون تلفن همراه هوشمند (اسمارت فون) در آلمان استفاده میشده که حدود 60 درصد تعداد کل تلفن های همراه آلمان بوده است. امروزه حدود 27 درصد استفاده از اینترنت در آلمان از طریق تلفن همراه انجام میشود و چهل و هشت درصد مردم بیش از یک روش دسترسی به اینترنت دارند

.
 
طبق آمارها بیشترین تعداد عضویت در ابزار ارتباط اجتماعی، اپلیکیشن های ورزشی، دوستیابی dating    وبازی ها هستند. این ابزارهای دسته جمعی در مقایسه با دیگرهای ابزار های ارتباط اجتماعی مانند فیس بوک، گرچه تعداد اعضای کمتری دارند اما اکثرا افراد آن در رنج سنی 26 تا  35سال و با توان پرداختی و درآمدی مناسب هستند. درآمد شرکت های تبلیغات اینترنتی در آلمان بصورت نصب بنر در وب سایت ها (با درآمد زایی 1/2 بیلیون یورو در سال 2009) یا بازاریابی بر اساس کلمه و سئو (با درآمد 7/1 بیلیون یورو) بوده است. شایان ذکر است که تبلیغات آنلاین بیشتر دامنه محلی، منطقه ای دارند و یا داخل انجمن های تخصصی انجام میشوند.
به طور کلی حدود 41 درصد از اطلاعات کسب شده از تبلیغات و دیگر منایع دیجیتال مربوط به خرید و توزیع کالا می باشد. این اطلاعات شامل انتخاب خرده فروشی ها (44 درصد)، خدمات (43 درصد) و خرید کالا و لباس (39 درصد) می شود. اطلاعات و خدمات ارائه شده بیشتر در سه زمینه تفریحات الکترونیکی، خدمات مسافرتی و خدمات عمومی میباشد.  به طور کلی میتوان گفت در این سه زمینه خدمات کسب درآمد براساس تبلیغات دیجیتال می باشد طوریکه حدود 60 درصد کل درآمد در این سه صنعت از روشهای دیجیتال بدست می آید. تاثیر روشهای دیجیتال در زمینه های دیگر زیاد نیست. به عنوان مثال در زمینه های دیگر مانند خواروبار (14 درصد)، ارائه خدمات در تجارت های خرد و کوچک (19 درصد) است.
اما آیا این تبلیغات و ارائه اطلاعات عامل تاثیر گذاری در تصمیم خرید مشتری است؟ پاسخ آن است که طبق آمار در آلمان در 44 درصد موارد، منابع اطلاعاتی آنلاین عامل تاثیر گذار اصلی در خرید است. در واقع، در 41 درصد موارد خرید بار اول به دلیل اطلاعات بدست آمده آنلاین بوده است. اما این آمار به صنعت مورد نظر بستگی دارد. در حالیکه 62 درصد مسافرت های بار اول به یک مقصد به دلیل اطلاعات بدست آمده از منابع اینترنتی است، اطلاعات اینترنتی در انجام اولین خرید از یک خواروبار تنها 14 درصد تاثیر دارد


 
در کل باید گفت که آلمان کشوری است که کسب و کارهای اینترنتی در آن فرصت پیشرفت بالایی دارند. تا جایی که 33 درصد آلمانی ها معتقدند فناوری اطلاعات در آینده حتی بر زندگی شخصی آنها تاثیر بسزایی خواهد داشت. این تاثیر میتواند در حوزه فناوری های پرداخت های اینترنتی، ربات های خانگی، cloud computing  تا اینترنت اشیا و خدمات درمانی اینترنتی و یا ابزار باشد.

 
بازی های اینترنتی و گیم در آلمان:
بازار آلمان با داشتن  32 میلیون بازی یکی از بزرگترین بازارهای جهان می باشد. در طی پنج سال اخیر بازار بازی در تمام انواع خود چه در کامپیوتر(پی سی)، کونسول، آنلاین و یا موبایل گسترش زیادی داشته است. این زمینه در سال 2008 به درآمد زایی 7/2 بیلیون یورو رسید و در سال 2009 با اندکی کاهش، درآمد 4/2 بیلیون یورو داشت. این بازار مناسب شرکت های خارجی زیادی را به خود جلب کرده است. از آمریکا میتوان به شرکت ٍelectronic Arts subsidiary EA Phenomics  اشاره کرد که در آلمان فعالیت خود را آغاز کرده است. از ژاپن نیز شرکت Konami Digital  به تازگی دفتری در فرانکفورت تاسیس نموده است.


بازار شرکت های امنیت شبکه در آلمان:
با گسترش استفاده از اینترنت برای تبادل اطلاعات و تجارت، امنیت شبکه های اینترنتی اهمیت زیادی پیدا کرده است. این زمینه شامل تمام موارد آنتی ویروس، فیلتر کردن اسپم، فایروال، امنیت موبایل، کد نمودن ایمیل، چک کردن هویت و موارد مشابه می شود. این زمینه در آلمان بازار بزرگی جهت آموزش و کار ایجاد کرده است. درآمد شرکت های امنیت شبکه در سال 2008 برابر با 7/4 بیلیون یورو و در سال 2015 برابر  6/10 بیلیون یورو بوده است

.
 
استارت آپ ها و ایده های نوآور در آلمان:
از آنجا که مشتریان همواره به دنبال استفاده از کانال های مختلف آنلاین و ثابت (آفلاین) جهت دسترسی به مغازه ها، خرید، مقایسه قیمت و همچنین استفاده از خدمات پس از فروش هستند، شرکتهای استارت آپ نیز هر روزه به دنبال روش جدیدی برای ترکیب روش ها و ایجاد روش های نوین بازاریابی و فروش هستند.
شرکت های زیادی در آلمان با داشتن ایده های جدید توانسته اند استارت آپ های موفقی تاسیس کنند و یا اپلیکیشن با فروش بالا به بازار عرضه دارند. اکثر این شرکت ها توانسته اند راه حلی برای استفاده بهتر از زمان به مشتریان ارائه دهند و یا با ارائه خدماتی نوین زندگی را راحت تر کرده اند. این استارت آپ ها در زمینه های مختلف خدمات بهداشتی و تمیز کردن خانه، خدمات pick up-delivery، خرید بلیط مسافرتی، برنامه ریزی جشن ها و رزرو رستوران و موارد مشابه بوده اند. شرکت های استارت آپی نیز هستند که در خدمات خرید مانند مقایسه قیمت مغازه ها، و اعلام تغییر قیمت شاپ ها موفق بوده اند.

درآمد زایی و مدیریت واحد های درمانی در آلمان
در تمامی اقتصاد هایی که در ان صنعت به سوی ارائه خدمات تمایل پیدا کرده است، خدمات درمانی بیشترین درآمدزایی را داشته اند. همانطور که در آمار های اتحادیه اروپا آمده، خدمات بهداشتی و خدمات درمانی در اروپا بالاترین میزان درآمد زایی را در درآمد ناخالص اروپا دارند و سودزایی آن از حمل و نقل، ارتباطات و آموزش بیشتر بوده است. همچنین از آنجا که فعالیت های خدمات درمانی توسط افراد انجام می شود و به لحاظ ساختار ذاتا قابل واگذار به ماشین و ربات نیست، بیشترین تعداد شغل را ایجاد کرده است. دلیل این درآمدزایی بالا یکی افزایش سن متوسط جمعیت و دیگری کمبود بودجه های دولتی برای پوشش دادن تمام خدمات بهداشتی است. لذا اکثر افراد از هزینه شخصی جهت پیشگیری از امراض و یا استراحت در دوره نقاهت استفاده میکنند.
 


بررسی موردی کشور ها نشان دهنده این میزان هزینه بالای صرف شده در خدمات درمان است. بیشترین درآمد زایی صنعت خدمات درمانی در اروپا متعلق با آلمان با سودزایی 4/239 بیلیون یورو در سال است که این عدد در اتریش 1/25 بیلیون یورو است. آمار دیگر نشان دهنده آن است که در آمد زایی در صنعت خدمات درمانی بیشتر از درآمد زایی در کل تولید داخلی است.  در آلمان G DP در سال 5/1 درصد افزایش دارد در حالیکه خدمات درمانی سیر افزایش بیشتری دارد و با سرعت 1/2 درصد افزایش دارد. این اعداد در هلند بسیار بالا تر است و تفاوت 7/2 درصدی دارند.
 


خدمات پرستاری و نگهداری در آلمان حدود 8 درصد کل درآمد صنعت خدمات درمانی است و خدمات بیمارستانی 30 درصد کل درآمد بخش درمان را به خود اختصاص داده است. از نظر نحوه مدیریت بیمارستان ها این نکته شایان ذکر است که  در آلمان تعداد بیمارستان های خصوصی از 9 درصد در سال 2002 به تعداد 13 درصد در سال 2005 رسیده است. همچنین هر پزشک های بیمارستان در آلمان بالاترین تعداد ویزیت سالیانه را در اروپا بعد از پزشکان فرانسه دارند. این تعداد ویزیت بالا نشان از فعالیت خوب پزشکان و پرستاران و متخصصین پزشکی با آزادی عمل مناسب و درآمد زیاد است.   
 
 آمار جالب دیگر در زمینه کاهش طول بستری بیمارستان در تقریبا تمام کشور های اروپایی است. این به معنای ظرفیت افزایش فعالیت کلینیک ها و استارت آپ های پرستاری جهت نگهداری بیماران در خانه و کلینیک پس از ترخیص می باشد. از آنجا که این خدمات بستری در کلینیک و در منزل را بیمه اجتماعی پوشش نمیدهد یکی از بهترین فرصت های کارآفرینی فعالان این زمینه می باشد. همچنین، مطالعات نشان میدهد اکثر افراد علاقه دارند جهت پیشگیری از امراض بدون در نظر گرفتن بیمه اجتماعی بصورت شخصی نیز هزینه کنند. لذا پیش بینی میشود درآمد فعالان این بخش درآینده افزایش بیشتری نیز داشته باشد.


مقایسه تعداد بیمارستان به جمعیت کشورها
مقایسه تعداد بیمارستان به جمعیت کشورهای اروپایی در شکل نشان داده شده است.  بلژیک و هلند کشورهایی هستند که دارای بیمارستان های بزرگتر هستند و در عین حال جمعیت بیشتری نیز دارند. فرانسه و اتریش جمعیت کمتری دارند و در عین حال بیمارستان های کوچکتری نیز دارند. آلمان و سوییس با اینکه جمعیت نسبتا متوسطی دارند دارای بیمارستان های متوسطی هستند.  این نشان دهنده تعداد بالای ویزیت در بیمارستان ها است که با نتیجه قبلی مطابق است.  شایان ذکر است که از تعداد بیمارستان ها در اتریش سالانه 4 درصد کاسته میشود در حالیکه در آلمان تعداد بیمارستان ها مخصوصا در شرق کشور در حال افزایش است و هر سال تعدادی بیمارستان و کلینیک افتتاح میشوند.
 

انواع خدمات درمانی ارائه شده در مراکز
در اروپا خدمات درمانی مراکز در حال افزایش است و افراد علاقه فزاینده ای در استفاده از خدماتی مانند چک آپ های اختیاری جهت پیشگیری از امراض، استفاده از داروهای جایگزین، استفاده از داروهای مکمل و تغذیه سالم دارند که بیشتر این خدمات را بیمه پوشش نمیدهد. در آلمان، این خدمات ثانویه حدود 60 بیلیون یورو درآمد دارد که مطابق 5/2 درصد تولید ناخالص داخلی است و از سال 2000 هر سال 6 درصد افزایش دارد

.  
این میزان توجه مردم در آلمان مورد توجه مسئولان قرار گفته و کسب و کار هایی نیز برپا ساخته است. در بسیاری از بیمارستان ها بخش تخصصی پیشگیری از امراض و داروهای جایگزین دایر کرده اند و خدمات و داروهای غیر ضروری که بیمه پوشش نمیدهد را بطور آزاد به فروش میرسانند.  بنا به تحقیقات انجام شده مردم در آلمان جهت دریافت خدمات پیشگیرانه حاضر به افزایش میزان هزینه ها تا 5/2 درصد هستند


 

تماس با ما


 

          دفتر تهران: خیابان دماوند، خیابان شهید طاهری، ساختمان آفتاب، طبقه اول، واحد 7

شماره تماس: 77990269 -021                     همراه: 09125090486

طراحی سایت در اصفهان: الماس سایت