سرمایه گذاری ها و کارآفرینی در اسپانیا

سرمایه گذاری ها و کارآفرینی در اسپانیا

اطلاعات کلی اسپانیا

موفقیت در اسپانیا

انتقال فناوری از اسپانیا

انتقال فناوری در کشاورزی از اسپانیا

انتقال فناوری در دامداری از اسپانیا

انتقال فناوری در شیلات از اسپانیا

انتقال فناوری صنایع غذایی از اسپانیا

بازار اسپانیا در زمینه کسب و کار اینترنتی

انتقال فناوری در زیر ساخت ها و جاده سازی از اسپانیا

پارک های فناوری در اسپانیا

اطلاعات کلی اسپانیا:

کشور اسپانیا، دارای پتانسیل بالایی برای تجاری سازی محصولات ایرانی و انتقال فناوری به ایران دارد. توانایی های این کشور دامنه وسیعی از کشاورزی، صنایع غذایی، شیلات  تا انرژی های نو خورشیدی، انرژی بادی را شامل میشود. همچنین به دلیل سابقه تاثیر مسلمانان در این کشور از لحاظ فرهنگی دارای مشابهت های فراوانی با ایران است و همکاری و تعامل علمی صنعتی با اسپانیا میتواند تاثیر زیادی در صنعت جهانگردی ایران نیز بگذارد.

درزمینه کشاورزی تعامل در زمینه دو محصول مهم کشور اسپانیا، یعنی زیتون و زعفران میتواند میزان صادرات کشاورزی ایران را افزایش دهد. این کشور همچنین دارای فناوری های خاص و روش کشاورزی گلخانه ای اسپانیایی است که با اقلیم مناطق کم آب ایران بسیار سازگار است. شهر آلمریا در جنوب اسپانیا به خاطر داشتن بیشترین تعداد گلخانه و تولید بالای محصولات کشاورزی از شهره جهانی برخوردار است.

در زمینه انرژی های نو و مخصوصا انرژی خورشیدی اسپانیا یکی از کشور های پیشرو محسوب میشود و بزرگترین نیروگاه خورشیدی در جهان را مهندسین اسپانیایی ساخته شده است. دومین نیروگاه خورشیدی بزرگ جهان در اسپانیا قرار دارد.

از لحاظ صنایع معدنی، سرامیک و آجر نیز اسپانیا دارای مقام جهانی است و همکاری علمی با این کشور میتواند باعث انتقال فناوری و پیشرفت صنعتگران داخلی و در نتیجه افزایش توان فنی اقتصادی موجود گردد.

در صنعت پوشاک، صنایع ریسندگی، شبکه های فروش اینترنتی و استارت آپ ها نیز اسپانیا کشوری توسعه یافته است و شهر بارسلونا یکی از مراکز مهم سرمایه گذاری در کسب و کار نوین است.

 • از مزایای حضور در اسپانیا و بازکردن دفتر در اسپانیا میتوان به پایین بودن نرخ دستمزد و نرخ بیمه و مالیات اشاره کرد. همچنین دفاتر اداری و سازمانهای اسپانیایی با سرمایه گذاران خارجی زیادی همکاری دارند.
 • سرمایه‌گذاری در اسپانیا به شما امکان دسترسی به 46 میلیون مشتری را میدهد.  همچنین شما میتوانید با داشتن دفتری در  مادرید دسترسی خوبی به بازار دیگر کشور های اروپایی داشته باشید.
 • بسیاری از شرکت های بین‌المللی دفتر اصلی خود در منطقه لاتین را در اسپانیا قرار میدهند و دفاتر خود در کشور های آمریکای لاتین را از دفتر مادرید مدیریت میکنند. بدین صورت با ثبت شرکت در اسپانیا به شرکت علاوه بر امکان دسترسی به بازار دیگر کشورهای اروپایی، امکان دسترسی به بازار کشور های امریکای لاتین و منطقه شمال آفریقا را نیز خواهید داشت.
 • دسترسی آسان به مشتری باعث شده است تا شرکت های اسپانیایی و شرکت هایی که دفتر بین الملل خود را در اسپانیا قرار داده‌اند بتوانند به رشد بسیار مناسبی در مدت زمان کوتاهی برسند. به عنوان مثال شرکت تلفونیکا Telefonica بزرگترین شرکت اروپایی در صنعت انفورماتیک از لحاظ سرمایه پایه و تعداد مشتری است و یا بانک سانتاندر Santander  اولین بانکی از کشور های واحد پول یورو است که در آمریکای لاتین سرمایه‌گذاری کرد و تاکنون دارای بیشترین رشد اقتصادی و حجم مبادلات پولی بین آمریکای لاتین و کشور های اروپایی است.
 • فرد در زمان اخذ اقامت اسپانیا و یا تمدید اقامت هیچ نیازی به اخذ و ارائه مدرک زبان نخواهد داشت. در حالیکه برای اخذ اقامت در کشور های انگلیسی زبان فرد باید مدرک زبان تافل یا آیلتس اخذ نماید و یا برای اخذ اقامت کشور آلمان فرد باید مدرک زبان C1 ارائه دهد.
 • اسپانیا یکی از بهترین سیستمهای آموزشی در مدارس و دانشگاه‌ها را دارد به طور مثال سه تا از ده دانشگاه برتر مدیریت MBA دنیا در اسپانیا قرار دارند.
 • اسپانیا دارای یکی از بهترین خدمات بهداشتی درمانی و بیمه برای افراد شاغل و افراد مسن میباشد.
 • اسپانیا از لحاظ کیفیت زندگی برای خارجی ها دارای اولین جایگاه جهانی است.
 • اسپانیا از پذیرش خارجی ها  و گرم بودن با خارجی ها دارای اولین جایگاه جهانی است.
 • اسپانیا در زمینه سهولت جمع کردن زندگی و تشکیل وطن دوم برای خارجی ها دارای رتبه چهارم دنیا میباشد.
 • اسپانیا دارای اولین صنعت آشپزی و بهترین صنایع غذایی میباشد.
 • اسپانیا از نظر آب و هوا، از لحاظ فرهنگی و پر کردن اوقات فراغت یکی از بهترین های دنیا است.

 

موفقیت در اسپانیا

شروع به فعالیت در اسپانیا و ورود به اروپا ازطریق اسپانیا دارای مزایای زیادی می باشد که میتواند به موفقیت شرکت ها منجر گردد. مهمترین این عوامل نزدیکی فاصله روانی بازار ایران و اروپا است. بدین معنا که ایران و اسپانیا دارای نزدیکی زیادی در  زبان، فرهنگ و مدل کار در بازار هستند. این تشابه فرهنگی ایران و اسپانیا هم در مسایل اجتماعی مانند تمایل زیاد افراد به زندگی در خانه پدری و با خانواده خود وجود دارد و هم در فرم زندگی روزمره به چشم میخورد مانند علاقه مردم هر دو کشور به استفاده از چیدمان وسایل خانه و فرش، انجام خرید خانه و میوه بصورت کیلو، و غیره که تشابه زیادی در مدل انجام کار در بازار و معاملات نیز ایجاد کرده است.

تاسیس شرکت در اسپانیا

بر خلاف آلمان که به داشتن شرکت های بزرگ خود مانند زیمنس و بوش معروف است درصد بالایی از شرکت ها در اسپانیا کوچک هستند و بصورت خانوادگی مدیریت میشوند.  تعداد افراد شاغل در شرکت های با اندازه میکرو ( 1 تا 9 نفر) در اسپانیا 1/40 درصد است در حالیکه در آلمان 3/19 درصد می باشد. میزان ارزش افزوده شرکت های میکرو و کوچک در اسپانیا 8/48 درصد است که بالاتر میزان از متوسط اروپا (برابر با 42 درصد) می باشد.

تعداد افراد فعال نسبت به نوع شرکت ها (سال 2014)

 

میکرو (1-9 نفر)

کوچک (10-94 نفر)

متوسط (249-50 نفر)

بزرگ ( بیش از 250 نفر)

اسپانیا

1/40 درصد

2/21 درصد

1/14 درصد

6/24 درصد

آلمان

3/19 درصد

1/23 درصد

5/20 درصد

2/37 درصد

فرانسه

7/27 درصد

2/20 درصد

7/15 درصد

3/36 درصد

ایتالیا

4/46 درصد

4/21 درصد

3/12 درصد

9/19 درصد

پرتقال

3/39 درصد

5/22 درصد

7/16 درصد

5/21 درصد

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

انجام فعالیت اقتصادی در اسپانیا دشواری های فعالیت اقتصادی و تجارت در آلمان را ندارد. طبق آمار بزرگترین مشکلات آغاز به فعالیت در آلمان عبارتند از (1) تفاوت های فرهنگی و زبان (2) تفاوت در استاندارد های کاری (3) قوانین محیطی قاطع و غیر انعطاف پذیر (4) مشکلات اخذ اقامت و مجوز کار (5) اخذ مجوز های محلی (6) محدویت های جایابی برای فعالیت کاری و برنامه ریزی (7) محدویت های خرید زمین و ملک

یک شرکت با ورود خود به اسپانیا نه تنها مشکل بزرگ عبور از سد فرهنگی آلمان را ندارد، علاوه بر  آن نیازی به یادگیری زبان آلمانی و یا مشکلات اخذ مجوز های مربوط و ویزا را نخواهد داشت. اخذ ویزا و مجوزهای کار برای کارمندان و خانواده در اسپانیا بسیار راحت تر از آلمان است.

شرکت ها در اسپانیا معمولا یا به صورت مسئولیت محدود یا به فرم شرکت خصوصی تشکیل میشوند.

 

 

شرکت میکرو

(1-9 نفر)

شرکت کوچک

(49-10 نفر)

شرکت متوسط

(249-50 نفر)

شرکت بزرگ

شرکت خصوصی

8/2 درصد

5/18 درصد

9/34 درصد

46 درصد

شرکت مسئولیت محدود

48 درصد

3/66 درصد

8/45 درصد

5/36 درصد

 

 

 

 

 

 

 

انتقال فناوری از اسپانیا

یک چهارم سرمایه‌گذاری های خارجی در اسپانیا در شرکت های دانش بنیان است و از لحاظ درآمد زایی شرکت های  دانش بنیان و تحقیق و توسعه اسپانیا مخصوصا در زمینه شیمی، انرژی و صنایع وابسته دارای جایگاه دوم در بازار جهان میباشند. زمینه‌های فعالیت این شرکتها حوزه وسیعی از مواد بهداشتی و آرایشی، مواد پلاستیکی، مواد دارویی، مواد تمیز کننده، مواد کشاورزی و کود شیمیایی، مواد خوراکی و صنایع غذایی، مواد محافظ زیست محیطی، مواد هوشمند، گیاهان و دانه‌های روغنی، نوشیدنی و انرژی های نو را شامل میشوند.

طبق آمار فربس Forbes حدود 70 شرکت از 100 شرکت برتر دانش بنیان دنیا در اسپانیا دفتر دارند و طبق آمار تامسون رویتر 70 شرکت برتر تحقیق و  توسعه دنیا در اسپانیا فعال می باشند. این کشور دارای  80 پارک فن آوری و 8286 شرکت دانش بنیان و استارت آپ میباشد.

بطور کلی اسپانیا دهمین کشور در زمینه تولید علم است و پنجمین کشور جهان در  تولید تجهیزات پزشکی میباشد. اسپانیا اولین کشور  جهان در تولید شیلات و آبزیان و تحقیقات گیاهان دریایی است. این کشور ازپیشرفته ترین کشور ها در  صنایع غذایی  و کشاورزی است و در زمینه تحقیقات فشار  اسمتیک دریا  پیشرو  محسوب میشود.

 

انتقال فناوری  در کشاورزی از اسپانیا

اسپانیا یکی از کشور های پیشرفته در کشاورزی می باشد. در سال گذشته این کشور توانست صادرات به میزان 8/11 میلیون تن میوه و سبزیجات به ارزش 682/10 میلیون یورو به کشور های اروپایی، آمریکا و حتی ژاپن و چین داشته باشد. یکی از دلایل این میزان صادرات بالا وسعت کشاورزی در این کشور است بطوریکه حدود نصف اراضی اسپانیا به کشاورزی اختصاص یافته است و دلیل دیگر  سطح بالای نوآوری و دسترسی و تولید فناوری جدید این کشور می باشد.  

در اسپانیا 5/2 میلیون هکتار زیر کشت زیتون است بطوری که این کشور 41 درصد تولید روغن زیتون جهان را به خود اختصاص داده است. صادرات روغن زیتون در سال 2013 حدود 117/2 میلیون یورو بوده است که 46 درصد صادرات روغن زیتون به مقصد ایتالیا انجام گرفت.

تولید حبوابات در اسپانیا در سال 2014 برابر 458/3 میلیون یورو بوده است. در این سال اسپانیا دارای صادرات حبوبات (غیر از برنج)  برابر 45/19 میلیون تن بوده و صادرات برنج آن به 000/864 تن رسیده است. 

اولویت های کشاورزی اسپانیا در پیشبرد  فناوری عبارتند از

 • استفاده از آفت کش های مناسب و تقویت کننده های خاک
 • ارتقا سیستم های کنترل گلخانه ای
 • ارتقا محیط نگهداری دام
 • محافظت و ارتقا کیفیت خاک
 • گسترش کشاورزی ارگانیک

انتقال فناوری  در دامداری از اسپانیا

اسپانیا با داشتن حدود 6 میلیون راس گاو و 7/18 میلیون راس گوسفند یکی از بزرگترین تولید کنندگان گوشت و شیر و لبنیات به حساب میرود.  تولید عسل در اسپانیا در سال 2013 به 600/30 تن رسید. این تولید بالا در اسپانیا براساس قوانین اروپا و در تعامل با دفاتر تحقیق و توسعه جهت استفاده بهینه از منایع طبیعی بوده است.

انتقال فناوری  در شیلات از اسپانیا

به دلیل صید های نامجاز گونه زیادی از ماهی ها در ریسک هستند. در صنعت شیلات اسپانیا جهت حفظ پایدار اکوسیستم دریا از فناوری حمایت و ثبت حرکت شیلات و جانداران دریایی  در سطح منطقه ای و بین الملل استفاده میکند. این فناوری بدین صورت است که با استفاده از ارسال کننده و گیرنده سیگنال،  دفاتر حفاظت محیط زیست قادر خواهند بود حرکت دسته های ماهی و دیگر جانداران دریایی را در آب های بین المللی ثبت کنند تا اقدامات لازم جهت حفظ و بقای گونه های خاص به عمل آید.

به موازات پیشرفت ها و دستاورد های شیلات، صنعت گیاهان دریایی نیز در اسپانیا از پیشرفت بالایی برخوردار است.  به طوریکه در سال 2013 توانست به میزان 240/249 تن محصول تولید داشته باشد.

انتقال فناوری در صنایع غذایی از اسپانیا

محصولات صنایع غذایی در اسپانیا از تنوع فراوانی برخوردار است. این محصولات با طعم های و سلیقه های مختلف از پوستره های کاملا محلی گرفته تا نان فرانسوی با طعم شناخته شده، مطابق با همه سلیقه ها در بازار ارائه میشود. دستاورد های فناوری صنعت تغذیه اسپانیا در حوزه های زیر می باشد:

 • فناوری های بسته بندی و نگهداری گوشت تازه
 • فناوری های بسته بندی و نگهداری شیر
 • غنی سازی نان و بیسکویت
 • فناوری های تولید و بسته بندی میوه و سبزیجات
 • فناوری نوشیدنی ها

بازار اسپانیا در زمینه کسب و کار اینترنتی

بازار اسپانیا سکوی مناسبی برای پیشرفت بسیاری از کسب و کار های اینترنتی می باشد.  ویژگی اصلی اسپانیا داشتن نیروی فعال و تحصیل کرده و امکان دسترسی به بازار بسیار بزرگ اسپانیا، اروپا، کشور های اسپانیایی زبان امریکای لاتین، شمال آفریقا و ایالات متحده است. سازمان توسعه صادرات اسپانیا به شرکت های با کسب و کار اینترنتی که مایل به همکاری با ایالات متحده باشند خدمات ویژه ای ارائه می دهد. بدین ترتیب شرکت ها میتوانند دوره رشد خود در بازار فراسوی ایران بسیار سریع سپری کنند. آمار های نشان دهنده آن است که تعداد شرکت های براساس فناوری اطلاعات در شهر های مادرید و بارسلونا با تعداد شرکت های مشابه در شهر مونیخ آلمان برابر است و این دو شهر دارای اکوسیستم و پتانسیل رشد شرکت های فناوری اطلاعات بسیار بالایی هستند. اما تفاوت مهمی وجود دارد که بازار آلمان برای حضور شرکت های بزرگ مانند بنز، بوش و استارت آپ های بزرگ آماده است و معمولا اکثر افراد برای استخدام و یافتن کار در شرکت ها آلمان را مقصد قرار میدهند؛ در حالیکه در اسپانیا شرکت های با ابعاد کوچک و میکرو دارای پتانسیل رشد و فعالیت بالایی وجود دارند و بسیاری از شرکت ها بطور خانوادگی اداره می شوند.

انتقال فناوری در زیر ساخت ها و جاده سازی از اسپانیا

پارک های فناوری در اسپانیا

پارک علم و فناوری  مادرید

پارک علم و فناوری  مالاگا

پارک علم و فناوری  بارسلونا

 

تماس با ما


 

          دفتر تهران: خیابان دماوند، خیابان شهید طاهری، ساختمان آفتاب، طبقه اول، واحد 7

شماره تماس: 77990269 -021                     همراه: 09125090486

طراحی سایت در اصفهان: الماس سایت